Wystrój i wykończenie wnętrza

Wystrój i wykończenie wnętrza to nie tylko pomalowanie bądź wytapetowanie ścian, ale również elegancki dobór mebli, sprzętów i ozdób. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują w tym względzie przedmioty wykonywane techniką decoupage. Decoupage to oryginalny sposób ozdabiania przedmiotów – przede wszystkim drewnianych, chodź nieraz także metalowych bądź wykonanych z tworzyw sztucznych – za pomocą fragmentów serwetek, naklejanych specjalnym klejem zawierającym werniks. Przedmioty ozdabiane za pomocą decoupage mają ciekawy charakter rękodzieła i często są stylizowane na stare za pomocą różnych zabiegów – np. nakładania masy do spękań lub patyny.

Technika ta ma więc dwa podstawowe plusy: po pierwsze – pozwala uzyskać ciekawe, nietuzinkowe ozdoby do swojego mieszkania oraz po drugie – umożliwia przy tej okazji zaoszczędzenie pieniędzy, gdyż zakup kilku niezbędnych akcesoriów (pędzel, klej z werniksem, serwetki lub papier ryżowy, lakier bezbarwny) wystarczy, aby móc ozdobić wiele otaczających przedmiotów. Warto również zaznaczyć, że decoupage wcale nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać, a w sieci można łatwo znaleźć dużo wartościowych materiałów i samouczków. Co więcej, technika nie wymaga perfekcji i wybitnych zdolności, a drobne niedoróbki czy plamki nie niszczą pracy, a wręcz dodają jej charakteru.

Po opanowaniu jej podstaw można stworzyć nie tylko ładne obrazki i ozdoby, ale także urozmaicić wygląd licznych przedmiotów codziennego użytku, takich, jak np. wieszaki, drzwiczki mebli, drewniane skrzynki i pojemniki, bombki choinkowe, opakowania na chusteczki do nosa i wiele, wiele innych.